Optické koenktory jsou zásadní pro rychlé a spolehlivé propojování sítí. Díky nim je možné připojovat aktivní prvky, spojovat různé části vláken do výsledné trasy nebo ukončovat vlákna v rozvaděčích.
Každý typ konektoru má různé vlastnosti, jako je velikost a mechanická odolnost, kvalita spojení, složitost manipulace nebo čištění, typ a počet spojovaných vláken nebo provedení leštění APC/UPC.
V současnosti jsou v telekomunikacích nejčastěji využívány typy:
SC (Subscriber Connector, Square Connector, Standard Connector) v provedení APC i UPC.
Konektor s 2,5mm ferulí vyniká především jednoduchou manipulací a používá se k ukončení trasy a připojování aktivních prvků, jako jsou modemy a ONT.
LC (Lucent Connector, Little Connector, Local Connector) v provedení APC i UPC
Tento konektor pro své male rozměry nejde uplatnění v rozvaděčích a datacentrech, kde je potřeba na malé ploše ukončit velké množství optických vláken.
E2000 především APC
Velmi přesný konektor s minimálním vložným útlumem má své místo především v transportních a vysokorychlostích sítích.
FC (Ferrule Connector, Fiber Channel) a ST (Straight Tip)
Tyto konektory se upevňují pomocí šroubovací matice nebo bajonetovým mechanismem, což je vhodné pro průmyslové řešení nebo do laboratorních podmínek.
MPO (Multiple-fiber Push-On/Pull-off)
Vícevláknový konektor pro spojení až 32 vláken naráz. Výhodný pro paralelní přenos dat při vysokých rychlostech (40G/100G) i pro datacentra s vysokou hustotou spojení.
Typů konektorů je mnohem více, například pro speciální aplikace, jako je venkovní použití nebo pro velké výkony laserů.
Rovné/ šikmé - UPC/APC
Samotné spojení vláken je zajištěno přesným navedením ferulí konektoru proti sobě a jijich dokonalým kontaktem. Ferule konektorů se dělají ve dvou variantách: "Rovné" s čelem ferule kolmým k ose vlákna (UPC - Ultra Polished Contact). Takové konektory bývají označovány především modrou barvou, ale mohou být i jiné barvy s vyjímkou zelené. Zelená barva je vyhrazena pro konektory "šikmé", které mají čelo ferule broušené a leštěné pod úhlem 8° (APC - Angled Physical Contact). Tím je zajištěna menší odrazivost.
Nikdy nespojujte konektory s rozdílným leštěním. Optické vlastnosti takového spojení jsou nevyhovující a navíc hrozí poškození ferulí konektorů a jejich nutná výměna.
Inspekce a čistota
Pro správnou funkci konektorů, minimalizaci ztrát signálu a potlačení odrazů, je nutné konektory udržovat čisté a v co nejlepší kondici. Stav konektoru lze ověřit inspekčním videomikroskopem s příslušným adaptére pro daný typ konektoru.
Pro výše popsané aplikace a standardní situace na síti je vhodná zejména následující měřicí technika:
Někdy potřebujete vyzkoušet novou techniku a seznámit se s ní. Jak se ovládá, jak se vám hodí pro vaše nasazení v projektu atd. Někdy v projektu není alokován rozpočet pro nákup měřicí techniky nebo investice do vlastního vybavení vám nepřipadá rentabilní. Pro tyto účely je vám k dispozici široký sortiment měřidel a servisní techniky z naší měřicí flotily.
Kromě instruktáže k měření přímo v terénu na vaší síti, jsme schopni a připraveni vaši síť změřit a zpracovat výsledky dle platných norem a pravidel. To může být vhodné zejména u prvních nebo důležitých projektů, kde každá chyba a nekvalita může mít fatální následky. Expertní měření provádíme nejen jako referenční, přejímková/akceptační měření, ale zejména v případě sporů, reklamací, či jiných pochybnostech o kvalitě. Než získáte vlastní dostatečné zkušenosti, jsme připraveni vám poradit, dohlédnout na kvalitu dodávek a dodavatelů nejen sítě, jejích bloků a prvků, ale také služeb montáže a oprav. Při svých expertních činnostech se opíráme o metrologické zázemí a zkušenosti naší kalibrační laboratoře s mezinárodní akreditací dle normy ISO/IEC 17025.
Při kontrole a rozhodování o kvalitě služby nebo sítě je důležité vědět, co měřím, proč to měřím a s jakou přesností to měřím. Nestačí jenom znát teoretické základy, výklad technických norem a osvojit si praktickou stránku měření. Je nutné znát dobře měřicí metodu, parametry svých měřidel a určit si chybu měření, korektně označovanou jako nejistotu měření. K těmto podmínkám patří i platná kalibrace měřidel a metrologická návaznost měřené veličiny a měřených přenosových parametrů. Je nutné mít měřidlo v dobrém technickém stavu, aktuální firmware a kvalitní HW+SW doplňky a příslušenství. O to se starají naši servisní technici a pracovníci kalibrační laboratoře.
Školení se vám může hodit zejména tehdy, pokud si potřebujete osvojit teoretické základy a získat praktické zkušenosti pro váš projekt. Seznámit se nejen obsluhou měřidel, ale i s jejich správným využitím, měřicími metodami a úskalími měřicích aplikací. To může zajímat nejen vás, ale i vaše nové kolegy a méně zkušené dodavatele. Náš tým lektorů a odborníků je schopen poskytnout konzultace k vašemu projektu nebo instruktáž měření a kontroly parametrů přímo v terénu na vaší síti.
K problematice diagnostiky a troubleshootingu jsou vhodné zejména následující kurzy AKADEMIE VLÁKNOVÉ OPTIKY A OPTICKÝCH KOMUNIKACÍ®: