Jaká metoda měření rychlosti je ta správná? Existuje spolehlivý webový tester rychlosti připojení k internetu? To je otázka, kterou si jistě klade spousta z nás. Abychom na tuto otázku dokázali seriózně a názorně odpovědět, tak jsme provedli měření různými metodami na 4 službách FTTH GPON (tj. na 3 rychlostních profilech 1000 Mbit/s, 500 Mbit/s a 100 Mbit/s).
Cílem bylo porovnat výsledky webových testerů rychlosti (ČTÚ NetTest, Ookla Speedtest), referenčních metod IETF RFC 6349, ITU-T Y.1564 a alternativní metody iPerf za běžných provozních podmínek na síti.
Měření bylo provedeno v prosinci 2021ve spolupráci s Výborem nezávislého ICT průmyslu z.s.
MĚŘENÁ TECHNOLOGIE:
GPON
NT (NETWORK TERMINAL)/SÍŤOVÉ ZAKONČENÍ:
Huawei EG8145V5
GPON
POUŽITÉ METODY MĚŘENÍ
EXFO NETBLAZER: REFERENČNÍ METODA ČTÚ
- 2 měřicí přístroje EXFO NETBLAZER v režimu dual test set. (1. umístěn v peeringovém uzlu, 2. v koncovém bodě sítě u uživatele).
- IETF RFC 6349
- ITU-T Y.1564 (EtherSAM)
- Měřeny 2 kroky z měřicí sekvence dle metodiky ČTÚ (oproti předepsaným 6 krokům z měřicí sekvence za 30 min)
EXFO EX1 s aplikací OOkla Speedtest
- Certifikační tester připojení k internetu
- v měřidle instalovaná aplikace Speedtest Ookla
- Použitý Ookla server: Dial Telecom (Praha)
ČVUT F-TESTER DIAGNOSTICKÝ NÁSTROJ JAKO ALTERNATIVNÍ MĚŘICÍ METODA
ČVUT F-Tester byl vyvinut pro potřeby měření a diagnostiky sítí NGA/NGN založených na protokolu TCP/IP. Nástroj je založen na otevřených platformách (iPerf3 TCP/UDP, FlowPing) a je přizpůsoben i metodice měření dle ČTÚ. Měřicí sonda F-Tester může provádět měření proti měřicímu serveru (centrálnímu počítači) nebo proti jiné sondě F-Tester. Měření může probíhat jako měření linky v topologii bod-bod nebo jako měření složitější mnohabodové sítě.
F-Tester tak představuje alternativní měřicí metodu k referenční metodě ČTÚ ITU-T Y.1564 a IETF RFC 6349 a kalibrovanému měřicímu systému ČTÚ.
PC1 a PC2 s instalovanou aplikací OOKLA SPEEDTEST
- Měřeno ze 2 počítačů (PC1 a PC2) s různým procesním výkonem a s různými operačními systémy Windows 10 a Linux
- v obou počítačích instalována aplikace Speedtest Ookla
- Použitý Ookla server: Dial Telecom (Praha)
WW.NETTEST.CZ webový nástroj certifikovaný ČTÚ
- Měřeno ze 2 počítačů (PC1 a PC2) s různým procesním výkonem a s různým operačním systémem Windows 10 a Linux
- Měřeno 2 prohlížeči - Firefox a Chrome - pro porovnání
OOKLA SPEEDTEST webový test
- Měřeno ze 2 počítačů (PC1 a PC2) s různým procesním výkonem a s různými operačními systémy Windows 10 a Linux
- Měřeno 2 prohlížeči - Firefox a Chrome - pro porovnání
- Použitý Ookla server: Dial Telecom (Praha)
NAMĚŘENÉ HODNOTY
Měření pomocí webových testerů bylo provedeno ze 2 různých počítačů: PC1 s vyšším výpočetním výkonem a OS Windows TM, PC2 s nižším výpočetním výkonem a OS Linux
Test služby 1000/1000 Mbit/s
Jak můžeme na grafu z naměřených výsledků na symetrické službě 1000 Mbit/s vidět, tak výsledky naměřené ve webových prohlížečích jsou velice nekonzistentní. Jediné spolehlivé výsledky poskytuje Referenční metoda IETF RFC 6349, ITU-T Y.1564 a EXFO EX1 s Ookla Speedtest. Srovnatelné výsledky TCP propustnosti jako referenční metoda poskytuje také PC1 s instalovanou aplikací s Ookla Speedtest. Webovské nástroje ČTÚ NetTest a Ookla Speedtest neposkytují pro rychlosti 1 Gbit/s důvěryhodné výsledky v ani jednom z PC.
V červeném rámečku Referenčnímetoda. Kalibrovaný měřící systém EXFO. Tato metoda je rozhodující při sporech.
Na obrázcích výše si můžeme u referenční metody všimnout, že jedna z hodnot je napsána na L4 (TCP) a druhá na L2 (UDP). Je to z důvodu, že každá metoda měří jiné parametry v jiných vrstvách a proto také každá dává výsledky ve vrstvě kde měření probíhá.
Test služby 500/500 Mbit/s
Naměřené rychlosti na symetrické lince 500 Mbit/s se blíží u webových prohlížečů referenční metodě RFC 6349, ale stále můžeme vidět určitou nekonzistenci jak u Nettestu, tak u Ookla Speedtestu.
Test služby 100/100 Mbit/s
U rychlosti 100Mbit/s/100Mbit/s vidíme, že všechny metody jsou celkem spolehlivé a ukazují srovnatelné výsledky.
ZÁVĚR:
RŮZNÉ DIAGNOSTICKÉ METODY PRO RŮZNÉ SITUACE
Pro různé aplikace kontrolních,-akceptačních,-verifikačních,-certifikačních-nebo poruchových měření máme k dispozici širokou řadu měřicích metod. Než se však pro některou z nich rozhodneme je potřeba pečlivě uvážit vhodnost této metody pro daný účel využití. Při rozhodování si pod pojem vhodnost můžeme představit standardizaci, oborové technické normy a doporučení, přesnost měření interpretovanou jako nejistotu měření, metrologické zajištění měřidel atd. A v neposlední řadě též finanční náročnost, investiční náklady, provozní náklady, pracnost a náročnost na lidské zdroje (např. čas a nároky na kvalifikaci techniků).
Obecně platí, že webové testery jsou pouze indikátory rychlosti a z metrologického hlediska je nelze považovat za objektivní měřidla. Pro účely ochrany spotřebitele je tak rozhodující metodika ČTÚ a referenční metody v ní uvedené, tzn RFC 6349 jako test skutečně dosahované rychlosti = TCP propustnosti, a Y.1564 jako test šířky pásma = UDP propustnosti.
Hledání spolehlivého webového testeru, tzn. webové aplikace pro měření rychlosti připomíná hledání kamene mudrců. Webovské aplikace jsou pouze indikátory, které mají jednu velkou výhodu – jsou široce dostupné veřejnosti a komukoliv, kdo chce testovat rychlost.
Pro výše popsané aplikace a standardní situace na síti je vhodná zejména následující měřicí technika:
Kromě instruktáže k měření přímo v terénu na vaší síti, jsme schopni a připraveni vaši síť změřit a zpracovat výsledky dle platných norem a pravidel. To může být vhodné zejména u prvních nebo důležitých projektů, kde každá chyba a nekvalita může mít fatální následky. Expertní měření provádíme nejen jako referenční, přejímková/akceptační měření, ale zejména v případě sporů, reklamací, či jiných pochybnostech o kvalitě. Než získáte vlastní dostatečné zkušenosti, jsme připraveni vám poradit, dohlédnout na kvalitu dodávek a dodavatelů nejen sítě, jejích bloků a prvků, ale také služeb montáže a oprav. Při svých expertních činnostech se opíráme o metrologické zázemí a zkušenosti naší kalibrační laboratoře s mezinárodní akreditací dle normy ISO/IEC 17025.
Při kontrole a rozhodování o kvalitě služby nebo sítě je důležité vědět, co měřím, proč to měřím a s jakou přesností to měřím. Nestačí jenom znát teoretické základy, výklad technických norem a osvojit si praktickou stránku měření. Je nutné znát dobře měřicí metodu, parametry svých měřidel a určit si chybu měření, korektně označovanou jako nejistotu měření. K těmto podmínkám patří i platná kalibrace měřidel a metrologická návaznost měřené veličiny a měřených přenosových parametrů. Je nutné mít měřidlo v dobrém technickém stavu, aktuální firmware a kvalitní HW+SW doplňky a příslušenství. O to se starají naši servisní technici a pracovníci kalibrační laboratoře.