Katalóg Produktov
Menu

5G sítě – tipy pro výstavbu, provoz a kvalitu

Co jsou 5G sítě? Hodně se o nich mluví, ale málo se o nich ví. Mobilní sítě 5. generace jsou tématem hodně skloňovaným. Ve většině případů se však mluví o jejich aplikacích, o výhodách, které přinesou zákazníkům. Mnohem méně se však už mluví o technických parametrech, o technologiích anebo technických řešeních, jak vysněných cílů dosáhnout. Diskuse na téma 5G je dosud v řadě případů více marketing a PR než diskuse o technice. Chybí seriózní úvahy o technickém řešení, a z toho vyplývající diskuse o podmínkách výstavby a provozu 5G sítí. Právě tento nedostatek informací a chybějící technická diskuse přinutily organizátory workshopu uspořádat akci zaměřenou na toto významné a nové téma.

Organizátorem akce byl PROFiber Networking CZ s.r.o. se svou vzdělávací aktivitou AKADEMIE VLÁKNOVÉ OPTIKY A OPTICKÝCH KOMUNIKACÍ ® společně s partnerem KABEL TRADE PRAHA s.r.o. a Ústavem telekomunikací Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně.

Na workshopu, kterého se zúčastnilo přes 50 osob, byly prezentovány zkušenosti z prvních pilotních 5G projektů v zahraničí. Tyto zkušenosti a náměty byly v průběhu diskuse na workshopu konzultovány s předními techniky mobilních operátorů, servisními techniky montážních a dodavatelských firem, i kompetentními pracovníky a techniky ČTÚ. To vše za přítomnosti a přispění špičkových odborníků FEKT VUT v Brně. Ve výborné a tvůrčí atmosféře se setkávaly různé názory, padly různé otázky i různé odpovědi na obdobná témata.

Jak zaznělo na workshopu, současné pilotní projekty ve světě jsou jakýmsi hybridním technologickým řešením, jsou to spíš mezistupně mezi známou sítí 4G a vysněnou sítí 5G. Z cílových parametrů 5G sítě se pilotní projekty zaměřují na dva hlavní atributy: 1. co nejvyšší přenosovou rychlost (propustnost) připojení, 2. co nejmenší zpoždění (latenci) při přenosu na síti. Plnění ostatních cílových parametrů, které jsou vyznačeny na přiloženém obrázku, je prozatím odloženo do plánů až v druhé řadě.

Oborníci KABEL TRADE PRAHA s.r.o. jako zástupci technologického partnera informovali o důležitých stavebních prvcích radiové sítě RAN – Radio Access Network a jejich obměně a vývoji při migraci směrem k sítím 5G. Je jasné, že Fronthaul ani Backhaul část sítě 5G se neobejde bez optických vláken. Při evolučním vývoji sítí 3G>4G>5G lze pozorovat jasný trend skelnatění RAN sítě každého mobilního operátora. Bezdrátové RAN sítě mobilního operátora a optické kabelové sítě FTTx tak prorůstají do jedné optické přístupové sítě, kde finálním stádiem skelnatění je FTTA – Fiber to the Antena a FTTH – Fiber to the Home.

Tento trend byl dále rozebírán v příspěvcích produktových specialistů od společnosti EXFO, předního světového výrobce měřicí techniky a monitorovacích systémů pro sítě elektronických komunikací a vláknové optiky. Téma výstavby sítí 5G bylo tímto doplněno o pohled kontroly parametrů a dodržení kvality sítě i služeb na ní poskytovaných. To je zajímavé nejen z pohledu efektivně vynaložených nákladů na výstavbu 5G sítě, na dosažení cílových parametrů, ale také na kontrolu těchto parametrů a nákladů na provoz sítě, servis a opravy. Lze předpokládat, že přístup k servisu a údržbě 5G sítě bude ovlivněn nejen novými parametry sítě, ale také velkou hustotou sítě, velkým objemem a vysokými nároky datového provozu na síti. V neposlední řade vstupuje do hry omezená kapacita montážních a servisních techniků a požadavek na snížení nákladů na jednotkovou cenu výkonu technika. Zkracují se časy na servisní zásah, snižuje se cena investičního vybavení montážních skupin, snižují se nároky na vysokou kvalifikaci a odbornost techniků v terénu. Pro výstavbu a údržbu rozsáhlých sítí 5G a hustých sítí FTTx je třeba hledat nové efektivnější způsoby montáže a servisu.

V tomto ohledu servisu i diagnostiky radiové části sítě byl zajímavý příspěvek specialisty DEVISER Intruments zaměřený na diagnostiku anténních systémů včetně měření vyzařovacích charakteristik antén v terénu pomocí dronu. Tímto způsobem je možné pomocí dronu také lokalizovat zdroje rušení radiového signálu.

Jako poslední příspěvek byla technickým specialitou PROFiber Networking uvedena problematika synchronizace v sítích mobilních operátorů a diagnostiky této synchronizace.

Po skončení workshopu a ukončení diskuse si řada účastníků ráda prohlédla vybrané laboratoře Ústavu telekomunikací FEKT VUT v Brně, kde výzkum a vývoj v oblasti sítí 5G je jedním z klíčových témat. Postupné nasazování bezdrátových systémů 5G s sebou přináší široké spektrum technologických výzev, kterému se odborníci z Ústavu telekomunikací věnují. Z pohledu rádiových přenosů se jedná např. o komunikační technologie pracující v pásmu mmWave vhodné pro high-end aplikace jako je virtuální či rozšířená realita nebo naopak energeticky efektivní komunikace v sítích LPWA (Low-Power Wide Area), které jsou vhodné pro různé typy služeb a aplikací Internetu věcí. 5G je také klíčová technologie pro průmysl, což v kombinaci se síťovou bezpečností bude náplní nově budované laboratoře Cyber Aréna, která umožní vědcům z Ústavu telekomunikací ale také odborné veřejnosti testovat komunikační kapacity a také možné zranitelnosti moderních průmyslových aplikací spadajících do konceptu Industry 4.0.

Odborný technický workshop se konal 26.11.2019 na Ústavu telekomunikací FEKT VUT v Brně.

Zdroj a autoři: Jan Brouček, Jiří Mišurec, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2019-04.

Více informací zde


To Top